top of page

КОНЦЕПЦІЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ РЕНІЙСЬКОЇ ОТГ ТА М. РЕНІ, ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ, УКРАЇНА

Рік
Тип  
Розташування
Площа

2022
Комплексний план території
Рені, Одеська область, Україна
86000 га

Статус

Магісторський дипломний проєкт

Автор

Потиліко Аксинія
 

В даній науково-практичній роботі був зроблений глибокий та всебічний аналіз існуючої ситуації Ренійської територіальної громади та м. Рені та аналіз існуючої  стратегії розвитку цієї території.
 

На основі цього наукового дослідження були розроблені: Модель сталого розвитку Ренійської ОТГ та м. Рені; Комплексний план просторового розвитку території громади; Генеральний план м. Рені та Детальний план території центральної частини міста.

АНАЛІЗ

Ренійська територіальна громада розташована на південному  заході Одеської області. Вона межує з Румунією через р. Дунай та з Республікою Молдова на півночі. 

Зараз громада входить до складу Ізмаїльського району Одеської області. Адміністративний центр – місто Рені. До складу громади входять вісім населених пунктів: місто Рені та 7 сіл (Долинське, Лиманське, Нагірне, Котловина, Плавні, Орлівка, Новосільське). Населення громади складає 36 тис. чоловік. Населення міста – 17 тис. чоловік. Площа тер иторії – 860 км2 (86 000 га).

Ренійська громада на карті України

Схема розташування Ренійської громади на карті України

Ренійська громада на карті Одеської області

Схема розташування Ренійської громади на карті Одеської області та транспортних сполучень

Схема громади

Схема існуючого влаштування громади та транспортних сполучень

Ренійська  міська  територіальна  громада  – це  великий  прикордонний транспортний вузол, до складу якого входять:

- морський торговельний порт Рені;

- залізнична станція Рені;

- міжнародна паромна переправа Орлівка – Ісакча.

 

Станція Рені розташована на лінії Абаклія — Джурджулєшти, між станціями Рені-Наливна (4 км) та Джурджулєшти (4,5 км) Молдовської залізниці. Фізично  станція не сполучена з основними залізницями України, оскільки лінія Абаклія  — Джурджулешти проходить переважно територією Республіки Молдова. Відповідно через станцію наразі немає руху приміських поїздів Одеської залізниці.


Через територію громади проходить автошлях М 15 - автомобільний шлях  міжнародного  значення,  частина єв опейського  маршруту  E87  (Одеса  — Констанца  — Ізмір   — Анталія)  та частина європейського коридору ЧЕС (Чорноморське економічне співтовариство). 


Повітряними шляхами сполучення можливе через Міжнародний аеропорт Одеси.

Фото сіл та природи Ренійської громади

На території громади загальною площею 86 тис. га знаходиться 43,2 тис. га  (50%)  сільськогосподарських  земель  та  35,5  тис. га (понад  40%) — землі водного  фонду, що є унікальним природним ресурсом  поряд із певними обмеженнями у використанні земель у прибережних  зонах.  

На  території розташовані такі Придунайські озера: Кагул, Картал, Кугурлуй та Ялпуг. Озеро  Ялпуг є найбільшим прісноводним озером України і другим за величиною серед озер  Європи.

Протяжність р.Дунай по території громади - 51 км.

Історично склалося так, що в Ренійській міській територіальній громаді  проживають представники понад сорока національностей.  (молдавани, болгари, румуни, гагаузи, греки, євреї, українці тощо) Живуть вони в мирі  та злагоді, бережуть свою національну культуру та збагачують її культурою інших. 

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Існуюче використання території
План сучасного використання території та схема існуючих обмежень у використанні земель

КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ РЕНІЙСЬКОЇ ГРОМАДИ 

Провівши детальний аналіз ми  розробили  своє  бачення  розвитку  Ренійської громади, яке знайшло своє відображення у моделі сталого розвитку, де відображені три основні напрямки розвитку (стратегічні  цілі),  їх  взаємозв’язок, проектні рішення існуючих проблем, проектні пропозиції розвитку території тощо. 


Все  це  узгоджується  з  концепцією  сталого  розвитку,  із  глобальними цілями сталого розвитку України та державними стратегіями розвитку у різних сферах.

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Модель сталого розвитку громади

Модель розвитку Ренійської ОТГ

Проектні пропозиції розвитку Ренійської громади:


1. Створення  інвестиційної  привабливості  території  та  розвиток підприємства, використовуючи такі переваги та особливості території, як:

- вигідне географічне прикордонне розташування на водних (по р. Дунай) та наземних (автомобільні, залізничні шляхи) міжнародних транспортних коридорах;  

- наявність  непоганої  транспортної  інфраструктури: морський торгівельний порт з великою потужністю та територією (потужність 12 млн тон вантажопереробки в рік, площа – 94 га, можливість перевалки будь-яких видів вантажів), новий паромний комплекс Орлівка-Ісакча з міжнародним пунктом пропуску  для  паромного,  вантажного  та  пасажирського  сполучення  між Україною та Румунією, залізниця та залізничні станції в населених пунктах громади (потребує вирішення проблеми зв’язку громади з усією територією України залізничним сполученням, без потреби багаторазового  проходження  кордону з Молдовою, а саме – будівництва залізничної ділянки Рені-Ізмаїл протяжністю 23,5 км в межах громади), дорога шляху міжнародного  значення  М-15 хорошої якості. 


Для реалізації цього напрямку розвитку проектом передбачається: 


- будівництво нової ділянки залізниці Рені-Ізмаїл протяжністю 23,5 км в межах громади;
- створення транскордонного індустріального парку, поряд з м. Рені та РМТП (Ренійським морським торгівельним портом) площею орієнтовно 250 га (з можливістю подальшого розширення до 500 га) з логістичним центром;
- пропонується такі варіанти підприємств для розміщення на території індустріального парку: завод по виробництву «зеленого» водню; завод по переробці фруктів, овочів та трав для виготовлення ароматів, соків та іншої продукції; видобуток сапропелю з болота Чиулинецул та переробка його на мінеральні  добрива  і  кормові  додатки,  а також створення біля оз. Кагул оздоровчого  центру  із  застосуванням лікувальних  сапропелевих  грязей; переробка соняшникового насіння для виготовлення олії,; завод  по  переробці риби; підприємство по розливу мінеральних вод; виробництво екологічних будівельних матеріалів (саман, цегла, очерет).


Також, у зв’язку з російсько-українською війною та особливо активними бойовими діями на сході та південному-сході України, було зруйновано велику  кількість міст та територій.  У зв’язку з цим виробництва з цих територій можуть  переїздити  у  більш безпечні області та громади, в тому числі на територію Ренійської МТГ. 

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Схема транспортної мобільності та інфраструктури
Схема транспортної мобільності та інфраструктури

2. Розвиток сільського господарства, а саме: 
- створення нових та розвиток існуючих фермерських господарств, що базуються на виробництві  різної органічної продукції, а також використовуються як об’єкти  гастрономічного та «зеленого» туризму (ство ення екскурсій на виробництва, створення на базі фермерств закладів громадського харчування,  готелів, гастрономічних турів та маршрутів, культурних та гастрономічних фестивалів, свят тощо);
-  створення фермерських ринків у населених пунктах громади.


3. Розвиток рибного господарства та рибної промисловості, а саме створення заводу по переробці риби, равликів, раків та іншої річкової та  озерної продукції біля с. Новосільське.


4. Розвиток рекреаційної (рекреаційно-оздоровчої, рекреаційно-спортивної,  рекреаційно-розважальної, туристично-рекреаційної) сфери, а саме:
-  облаштування пляжів та місць відпочинку, створення баз відпочинку, готелів, кемпінгів, дитячих оздоровчих таборів тощо біля озер;
-  розвиток дитячої парусної школи біля оз. Кагул, створення на її базі спортивно-оздоровчого центру парусного спорту з яхт-клубом;
-  створення  інфраструктури  для  велосипедів,  веломаршрутів  на  усій території громади;
-  створення екологічного парку водно-болотних угідь біля с. Новосільське та оз. Кугурлуй;
-  благоустрій та облаштування набережних у селах Нагірне, Лиманське, Плавні та Котловина. 

5. Розвиток альтернативної енергетики, а саме:
-  створення плавучої вітряної електростанції на оз. Ялпуг  потужністю 100 МВт;
-  розширення території існуючої сонячної електростанції у м. Рені 
-  створення сонячної електростанції у с Орлівка


6. Розвиток різних видів туризму, а саме:
- створення  туристичних  маршрутів  та  розвиток  туристичної інфраструктури,  що  буде  охоплювати  усі  населені  пункти  громади: гастрономічні маршрути (на базі різноманітних фермерських господарств у кожному населеному пункті громади та виноробних заводів у м.Рені та с. Плавні), спортивні маршрути (велосипедні маршрути та велоінфраструктура, кемпінги, центр  парусного спорту, яхт-клуб), культурно-пізнавальні маршрути (фестивалі, специфічні місцеві свята, всеукраїнські пленери художників); 

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені.

Схема розміщення пропонованих стратегічних об'єктів та підприємств на території громади

7. Формування системи поводження з твердими побутовими відходами,  а  саме: 
-  створення сміттєсортувальної станції у с. Новосільське;
-  визначення  єдиного  організаційного  способу  сортування та збору побутових відходів на території громади;
-  ліквідація існуючих звалищ, ревіталізація цих територій.


8. Розвиток транспортної інфраструктури:
-   будівництво нової ділянки залізниці Рені-Ізмаїл протяжністю 23,5 км в межах громади;
-   будівництво автодороги між с. Нагірне та м. Рені через оз. Кагул;
-   будівництво ділянок обходу у селах Орлівка, Плавні, Котловина; 
-   створення логістичного комплексу біля порту та індустріального парку;
-   створення автостанції у с.Новосільське.

 

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Проектний план
Проектний план

КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ  М. РЕНІ

Місто  утворилося  та  сформувалося  завдяки  своєму  унікальному географічному положенню. Головним містоутворючим об`єктом міста завжди був торгівельний порт. Під час Радянського періоду порт, а разом з ним і місто, зазнали найвищого свого розвитку. Рені стало важливим транспортним вузлом країни, в якому перепліталася робота морського, річкового, залізничного та автомобільного транспортів, а порт набув статусу як річкового так і морського. 


Ренійський морпорт розташований на території 940 тис. кв. м (94 га) і складається з трьох вантажних районів, нафторайону і паромного комплексу .  На причалах порту перевантажують всі види вантажів, у тому числі генеральні, навалочні, наливні, насипні, великовагові, негабаритні та контейнери. Кількість  вантажних причалів - 33, довжина вантажного причального фронту - 4км,  глибиниа біля стінки причалів - до 7,5 м.


Головними  причинами  занепаду порту стали: невелика кількість вантажообігу країни; відсутність залізничного сполучення на території України (залізниця  проходить  через  територію  Республіки  Молдова);  наявність конкуренції румунських та молдавського портів.

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Існуюче використання території
План існуючого використання території м. Рені

Фото м. Рені

Сталий  розвиток  м. Рені, як і розвиток громади, на нашу думку, має відбуватися за аналогічною моделлю у трьох основних напрямках сталого розвитку: економічному, соціальному та екологічному, які тісно взаємопов’язані між собою.

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Модель сталого розвитку міста Рені

Модель розвитку Ренійської ОТГ

Проектні пропозиції розвитку м. Рені 

1.  Створення  Центру  культури  вина  на  базі  ренійського  винзаводу «Виноградар»;
2.  Розширення території існуючої сонячної електростанції;
3.  Ремонт  будівлі  Клубу  моряків та створення на його базі освітнього центру  (бізнес-інкубатор,  проведення  навчальних курсів, лекцій, тренінгів тощо, створення в перспективі закладів неповної та повної вищої освіти: технікуму, училища, інституту тощо);
4.  Створення  транскордонного  індустріального  парку  поруч  з  портом площею 250га та логістичного центру площею 50 га;
5.  Створення вітроелектростанції поруч із портом (у південній його частині) площею 50га;
6.  Відновлення пасажироперевезень та роботи залізничного вокзалу завдяки будівництву залізниці Ізмаїл-Рені;

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Проектний план

Проектний план

7.  Створення багатофункціонального туристичного центру на  базі  Морського вокзалу;
8. Перенесення існуючого музею міста у будівлю, де зараз розміщується РОНО по вул. Соборна, розширення експозиції, створення на  його  базі музею Бессарабської культури та історії;
9. Створення та облаштування нових парків та скверів, рекреаційних зон, а саме: парку біля стадіону та  спорткомплексу «Воднік», парку біля ЗОШ №4, скверу біля ЗОШ №5, парку біля Центру національних культур, скверу біля Морського вокзалу, скверу біля церкви Костянтина та Єлени.
10. Створення невеликої площі у м. Рені перед церквою Святих  Костянтина  та  Єлени для розкриття культової споруди та перетворення її у «в’їзний знак» міста;
11. Створення великої рекреаційної зони вздовж балки Баланєшти;
12. Облаштування та благоустрій набережної р. Дунай.

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Схема інженерної підготовки та благоустрою

Схема інженерної підготовки та благоустрою території

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Схема благоустрою набережної

Схема благоустрою набережної

13. Облаштування та благоустр ій Євр ейського кладовища та р еконстр укція його часові та пам’яток, збереження та охор она його як пам’ятки істор ії;
14. Створ ення бази відпочинку з пляжем та байдарочною тр енувально ю б а з о ю біля р . Дунай;
15. Ліквідація р екламного «сміття» з фасадів будинків, особливо у центр а л ьній частині міста;
16. Реконстр укція будівель у центр альній частині міста та інших істор ичних будівель за пр инципом  збереження істор ичного зовнішнього вигляду фасадів;
17. Створ ення «дизайн-коду» міста та пр авил р озміщення зовнішньої р еклами, заборона на хаотичний та самодіяльний р емонт фасадів комерційних 
пр иміщень у центр альній частині міста;

Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Схема функціонального зонування
Концепція сталого розвитку Ренійської громади та м. Рені. Транспортна схема

Схема функціонального зонування території

Схема транспортної мобільності та інфраструктури

КОНЦЕПЦІЯ РЕКОНСТРУКЦІЇ МОРСЬКОГО ВОКЗАЛУ. 
ЦЕНТР КУЛЬТУРИ ВИНА

Ренійський морський вокзал, збудований у сімдесяті роки минулого століття, на жаль, практично втратив свою основну функцію. 

Але будівля все ще знаходиться в непоганому стані (наразі тут діє невеликий готель та ресторан), знаходиться у центрі міста, прямо на березі річки Дунай. 

Тому проектом пропонується зробити її реконструкцію та перепрофілювати у багатофункціональний туристичний центр з яскравою назвою "Центр культури вина". Така назва може привабити туристів у гастроетнографічний тур нашою багатонаціональною Бессарабією, де, як відомо, розвинені виноградарство та виноробство.

Фото існуючого стану будівлі

Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені. Генеральний план
Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені
Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені
Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені

Генеральний план

Образна концепція цього проєкту: Сонце + Земля = Лоза

Українська Бесарабія — це дуже сонячний край з родючею землею. Зокрема тут дуже розвинені виноградарство та виноробство, саме тому що тепле сонце, його проміння та щедра земля в своєму поєднанні і дають ці гарні лози винограду. 

Тому саме таку ідею і закладено в образ цієї будівлі, а саме:


-  "Паряща" вигнута покрівля, яка облицьована золотистими металевими листами, символізує собою Сонце
-   Облицьовані місцевими видами каменю фасадні стіни символізують собою Землю
-   А численні несучі та декоративні колони третього поверху символізують промені Сонця та Лози винограду

Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені
Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені

В планувальній структурі передбачаються такі приміщення: 

на 1-му поверсі
- парадний хол з атріумом, ресепшеном та лобі;

- крамниця місцевих крафтових виробів та вина;

- ресторан та кухня;
 

на 2-му поверсі:
- багатофункціональна зала для проведення заходів (конференції, лекції, воркшопи, невеликі концерти тощо);
- невелика художня галерея, зокрема для виставок місцевих художників;

на 3-му поверсі:

- велика дегустаційна (і також багатофункціональна) зала з панорамним склінням, великою терасою та видом на Дунай

Також у будівлі є підземний поверх в якому пропонується зробити більярдну та укриття.

Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені
Концепція реконструкції морвокзалу у м. Рені

© 2035 by Site Name. Powered and secured by Wix

bottom of page